موبایل

روشهای رفع مشکل میکروفون در گوشیهای اندرویدی

blank

سلام به همراهان همیشگی موبایل8 ، امروز می‌خواهیم در مورد مشکلی در اسمارت فون ها با شما صحبت کنیم که ممکن هست برای هر کسی با هر مدل از گوشی های اندرویدی پیش بیاید.

تصور کنید حین یک مکالمه مهم کاری ناگهان متوجه می شوید که شخص مقابل صدای شما را نمی شنود. اگر خطوط مخابراتی و آنتن دهی ایرادی نداشته باشند احتمالا مشکل میکروفون گوشی است که به درستی عمل نمی کند.

چگونه مشکل میکروفون گوشی اندروید را برطرف کنیم؟

در مواقعی مثل این مورد، حتما به این فکر می کنید که شاید گوشی از دست تان افتاده باشد یا تنظیمات میکروفون دستکاری شده باشد، اما اگر هیچ کدام از این مسائل در کار نیست پس مشکل میکروفون گوشی از کجا می تواند باشد؟

در پاسخ باید گفت، دلایل متعددی برای این معضل وجود دارد که در ادامه این آموزش به معرفی و شرح آنها می پردازیم. اما قبل از آن به کلیات قضیه اشاره می کنیم.

مثلا، آیا گوشی را به درستی در دست گرفته اید؟ ناخواسته دست تان روی میکروفون را نپوشانده باشد یا این که به خاطر انباشته شدن آلودگی درون حفره میکروفون، عملکرد آن دچار اختلال شده باشد. آیا سیستم عامل گوشی بروز شده است؟ و این که از چه برنامه های شخص ثالثی استفاده می کنید که با میکروفون سر و کار دارند.

توجه: برای این که پس از انجام هر کدام از روش های زیر، بفهمید که میکروفون گوشی درست شده است، می توانید با گوشی صدا ضبط کنید و ببینید صدا ضبط می شود یا خیر.

گوشی را ریستارت کنید

گاهی اوقات پیش می آید که در اثر استفاده بدون وقفه از دستگاه، عملکرد آن مختل می شود. در چنین مواردی بهتر است گوشی را خاموش کرده، به مدت 10 تا 30 ثانیه درنگ کنید سپس مجددا آن را روشن نمایید.

با انجام این کار، سخت افزار اسمارت فون شما، نفسی تازه می کند و بعد از آن می توانید بررسی کنید که مشکل میکروفون گوشی حل شده است یا خیر.

خاموش و روشن کردن دستگاه برای رفع مشکل میکروفون گوشی
میکروفون گوشی را با یک سنجاق تمیز کنید

این روشی که به شما معرفی می کنیم در عین سادگی، می تواند بسیار موثر واقع شود. در اثر استفاده مداوم از گوشی در اثر مرور زمان به تدریج کثیفی در آن جمع می گردد. گرد و غبار از طریق حفره ای که برای میکروفون روی گوشی تعبیه شده است، می تواند به آن نفوذ نماید.

حتی گاهی با فوت کردن می توان تا حدی این حفره را تمیز کرد. شما می توانید یک سنجاق کوچک یا سوزنی نازک را به آرامی وارد آن کنید و کثیفی های انباشه شده در بخش میکروفون دستگاه خود را تمیز نمایید.

blank
غیر فعال کردن حذف کننده نویز صدا

یکی از امکانات جالب دستگاه های اندرویدی، حذف نویز و صداهای اضافی است که به میکروفون وارد می شوند. به طور کلی این قابلیت صداهای زائد پس زمینه را حذف می کند و در زمان مکالمه موجب می شود تا صدای شفاف تری منتقل گردد.

اما همین قابلیت می تواند منجر به اختلال عملکرد میکروفون گوشی نیز بشود. برای غیر فعال کردن آن مراحل زیر را انجام دهید:

  • به تنظیمات گوشی وارد شوید.
  • بخش Call Settings را باز کنید.
  • به دنبال گزینه Noise Reduction بگردید و آن را غیرفعال کنید.
  • گوشی را ریستارت نموده و بررسی کنید که مشکل حل شده یا خیر.
حذف برنامه های مشکل ساز

بعضی از نرم افزارها، می توانند در عملکرد گوشی اختلال ایجاد کنند و همین امیر سبب می شود تا نتوانید به درستی از دستگاه خود استفاده نمایید. ابتدا به حالت Safe Mode بروید تا همه برنامه های شخص ثالث نصب شده روی دستگاه، موقتا غیرفعال شوند.

از حالت Safe Mode، مکالمه یا ضبط صدا را تست کنید. اگر همه چیز مرتب بود پس باید ایراد از برنامه های نصب شده روی گوشی باشد. اینجا می توانید به جستجوی برنامه مشکل ساز بپردازید یا این که از اطلاعات گوشی نسخه پشتیبان تهیه کرده و آن را ریست فاکتوری (بازگردانی به تنظیمات کارخانه) کنید.

به شکل همزمان فقط از یک میکروفون استفاده کنید

شاید به این نکته دقت نکرده باشید که گوشی شما همزمان به یک دستگاه بلوتوث نیز وصل هست و همین با میکروفون گوشی تداخل ایجاد کرده است. پس ابتدا مطمئن شوید که ارتباط گوشی تان با سایر دستگاه ها از این طریق، قطع شده باشد و پس از آن یک بار گوشی را ریستارت کنید.

Bixby را متوقف کنید

اگر از گوشی سامسونگ گلکسی اس 9 استفاده می کنید و به مشکل میکروفون گوشی برخورده اید، دلیل این امر می تواند دستیار صوتی Bixby باشد. تنظیمات گوشی را باز کنید به بخش Apps بروید از آنجا Bixby Voice را انتخاب نموده و سپس Force Stop را بزنید. در نهایت بررسی کنید که مشکل حل شده باشد.

برنامه Phone Doctor Plus را نصب کنید

برنامه Phone Doctor Plus مانند جعبه ابزاری نرم افزاری، شرایطی را مهیا می کند تا بتوانید بلندگو و میکروفون گوشی خود را تست کنید. این اپ می تواند عملکرد حدودا 30 قطعه سخت افزاری گوشی را مورد بررسی قرار دهد.

برنامه Phone Doctor Plus اندروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *